NŐI MEDDŐSÉG ÉS A HORMONOK


Az LH és FSH hormonok szerepe és aránya a termékenységben és a női meddőségben

A termékenység hormonális szabályozása összetett rendszer, amelyben kiemelt szerepe van a luteinizáló hormonnak (LH) és a tüszőérlelő (tüszőserkentő) hormonnak (FSH). Ezek az agyalapi mirigy által termelt hormonok fontos szerepet játszanak a női reproduktív ciklus folyamatában, közvetlenül befolyásolva a petefészkek működését és a petesejt érését. Az LH és FSH közötti egyensúly és arány létfontosságú a normál ovulációs ciklus fenntartásához, míg bármilyen eltérés ebben az egyensúlyban jelentős hatással lehet a termékenységre. Ezen rövid összefoglaló célja, hogy bemutassam az LH és FSH hormonok szerepét a termékenység fenntartásában és hogyan vezethet arányuk zavara a női meddőség kialakulásához.

LH és FSH hormonok szerepe a reproduktív ciklusban

A luteinizáló hormon (LH) és a tüszőérlelő (tüszőserkentő) hormon (FSH) az agyalapi mirigy elülső lebenyében termelődnek, és központi szerepet játszanak a női reproduktív rendszer szabályozásában. E hormonok serkentik a petefészkeket, hogy tüszőt termeljenek és petesejtet érleljenek. Az FSH a tüsző növekedését és érését segíti elő a menstruációs ciklus korai szakaszában, míg az LH felelős az ovuláció kiváltásáért.

  1. FSH – tüszőserkentő hormon:
    A menstruációs ciklus első felében az FSH szintje megnövekszik, ami serkenti a petefészkekben lévő tüszők érését és növekedését. Az FSH hormon az elsődleges felelős a tüszők kiválasztásáért és éréséért, és az egyik tüsző dominánssá válik, amely a ciklus közepén petesejtet bocsát ki. Ez a folyamat szükséges ahhoz, hogy a petesejt az ovuláció idején megérjen és megtermékenyíthető legyen.

  2. LH – Luteinizáló Hormon:
    A ciklus közepén, az FSH hatására érő tüsző által termelt ösztrogén mennyiségének növekedésével az LH szintje hirtelen megemelkedik, ez az úgynevezett LH-csúcs. Ez az LH-csúcs váltja ki az ovulációt, amely során a petefészekből kilökődik a petesejt. Ezt követően az LH segít a sárgatest kialakulásában, amely a progeszteron termelésével támogatja a méhnyálkahártya megvastagodását és felkészíti a beágyazódásra.

Az LH/FSH arány szerepe a termékenységben

A hormonális egyensúly, különösen az LH és FSH közötti arány, elengedhetetlen a rendszeres ovulációs ciklus fenntartásához. Normálisan a ciklus kezdetén az FSH dominál, majd a ciklus közepén az LH-csúcs váltja ki az ovulációt. Az LH és FSH közötti normális arány a ciklus különböző szakaszaiban változik, de alapvetően az LH és FSH szintje között egyensúlynak kell lennie.

A nőknél az optimális LH/FSH arány általában körülbelül 1:1 az elsődleges tüszőérési szakaszban, de az arány enyhe változása természetes. Az LH és FSH arányának zavara azonban megakadályozhatja a normális tüszőérés és ovuláció folyamatát, és ezáltal csökkenti a termékenységet.

Az LH/FSH arány zavara és hatása a női meddőségre

Az LH és FSH hormonok közötti egyensúly felborulása számos nőgyógyászati rendellenességhez és termékenységi problémához vezethet. Az egyik legismertebb hormonális egyensúlyhiány a policisztás ovárium szindróma (PCOS), amely során az LH szintje gyakran magasabb, mint az FSH-é, és az arány elérheti a 2:1 vagy akár 3:1 arányt is.

  1. Policisztás Ovárium Szindróma (PCOS):
    A PCOS a leggyakoribb endokrin zavar, amely női meddőséghez vezethet. PCOS-ban az FSH szintje alacsony marad, míg az LH szintje magas, ami az ovuláció hiányához vezethet. Az LH/FSH arány felborulása gátolja a tüsző érését és az ovulációt, ami szabálytalan menstruációs ciklusokat és meddőséget okozhat. Emellett a PCOS-ban szenvedő nők gyakran inzulinrezisztenciától is szenvednek, amely tovább súlyosbíthatja a hormonális egyensúlyzavart.

  2. Korai Petefészek Kimerülés (POI):
    Korai petefészek kimerülés esetén az FSH szintje megemelkedik, mivel a szervezet próbálja stimulálni a petefészkeket, amelyek azonban nem reagálnak megfelelően. Ez a magas FSH és alacsony LH szint korai menopauzához vezethet, amely meddőséget okoz. A POI-t az FSH/LH arány zavara kíséri, ami jelentősen befolyásolja a petesejt érését és a termékenységet.

  3. Hypothalamicus Amenorrhoea:
    A hypothalamicus amenorrhoea, amelyet gyakran extrém stressz, alultápláltság vagy túlzott fizikai aktivitás okoz, szintén felborítja az LH és FSH arányát. Az ilyen helyzetekben az LH és FSH szintje gyakran alacsony, ami leállítja az ovulációt, és menstruációs ciklus hiányához vezet. Ez az állapot kezelhető, de a termékenység helyreállítása érdekében az LH és FSH szint normalizálása szükséges.

  4. Hyperprolactinemia:
    A túlzott prolaktinszint is befolyásolhatja az LH és FSH termelést, és ezzel a menstruációs ciklus zavarához vezethet. A magas prolaktinszint csökkenti az LH és FSH termelését, ami szintén az ovuláció hiányát és meddőséget okozhat.

Az LH és FSH arány vizsgálata és kezelési lehetőségek

Az LH és FSH hormonok arányát gyakran a menstruációs ciklus elején (a ciklus 2–5. napján) mérik vérvizsgálattal, hogy meghatározzák a termékenységi állapotot és az esetleges hormonális rendellenességeket. Az arány diagnosztizálása segít megérteni a termékenységi problémák hátterében álló tényezőket, és megfelelő kezelést lehet előírni.

  1. Életmódbeli változtatások:
    Az egészséges táplálkozás, a rendszeres testmozgás és a stresszkezelés pozitív hatással lehet az LH és FSH egyensúlyára. PCOS esetén például az inzulinrezisztencia csökkentésére törekedhetünk, amely segíthet normalizálni a hormonokat.

  2. Gyógyszeres kezelés:
    A hormonkezelések, serkenthetik az ovulációt azáltal, hogy stimulálja az FSH szintjét. Az inzulinérzékenyítő gyógyszerek, szintén segíthetnek a PCOS kezelésében és a hormonális egyensúly helyreállításában.

  3. Hormonpótló terápia:
    Hypothalamicus amenorrhoea vagy korai petefészek kimerülés esetén az orvos hormonpótló terápiát javasolhat az LH és FSH szint normalizálására és a termékenység helyreállítására.

  4. Prolaktinszint csökkentése:
    Ha a hyperprolactinaemia okozza az LH és FSH hormonok zavart arányát, gyógyszeres kezeléssel csökkenthető a prolaktinszint, ami elősegítheti az ovuláció helyreállítását.

Röviden tehát:

Az LH és FSH hormonok közötti egyensúly és arány létfontosságú szerepet játszik a női termékenység fenntartásában. E hormonok zavara, például a PCOS, hypothalamicus amenorrhoea vagy hyperprolactinaemia esetén, az ovuláció hiányához és meddőséghez vezethet. Az arány normalizálása életmódbeli változtatásokkal, gyógyszeres kezeléssel vagy hormonpótlással elősegítheti a termékenység helyreállítását és csökkentheti a meddőség kockázatát.

OOGEN: Az OOGEN, egy orvosok által kifejlesztett egyedülállóan komplex étrend-kiegészítő, amely kifejezetten a reproduktív korban lévő, fogantatásra készülő, babaváró nők alapvető és megfelelő tápanyagszükségletének kielégítésére szolgál. Az OOGEN termékenységet támogató megoldást nyújthat azoknak, akik teherbe esni vágynak. Tudományosan kialakított egyedülálló formula, mely régóta használt gyógynövényeket, vitaminokat, nyomelemeket és adjuvánsokat tartalmaz, elősegítve ezzel a fogantatáshoz szükséges optimális körülményeket és növelve a termékenység sikerességének esélyét.  Vásárolja meg a: Dermaart webáruház - ban 


Dr. Nagy Zoltán

Copyright © All Rights Reserved Pezomed Kft. Minden jog fenntartva. 

 

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések